Tél

Gyógynövények a téli időszakban, megfázás, influenza esetén. Szabó Gyuri bácsi tudománya alapján. Mostani témánk aktualitását a téli időszak adja.

A megfázás, torokgyulladás elkerülése érdekében érdemes gyógyteákat inni, illetve, ha már itt a baj, akkor a tünetek enyhítésére, a gyorsabb gyógyulás reményében fogyasztani.

Jó közérzet központ

Egy évvel ezelőtt egyik kedves vendégemtől kaptam az ajánlást a „Jó közérzet központ” vitaminjaira.(lásd vendégkönyvi bejegyzéseknél Bátki Fazekas Zoltán ajánlását).” Azóta családommal és már több vendégemmel is ezeket a termékeket fogyasztjuk.

Jó szívvel ajánlom mindenkinek! Különös tekintettel a Kollagént. Legyen jó az Ön közérzete is!

jkvitamin.hu

Akácfa

A fehér akácfa virágja nagyon jó köhögéscsillapító, enyhébb, megfázásos köhögésnél egy-két hetes, napi kétcsészés teakúrát javasol Gyuri bácsi. Langyosan, kortyolgatva kell elfogyasztani, reggel és este, esetleg egy kis akácmézzel ízesíteni.

Bodzavirág

A fekete bodza virágaiból és hajtásaiból készült tea nagyon jó náthatea. Inhaláláshoz is jó, különösen fülfájásnál, rekedtségnél. Légúti megbetegedés esetén segíti a váladék felszakadását, gargarizálóként is alkalmazhatjuk.

Hársfavirág

A kis- és a nagylevelű hársfa virágát gyűjtik, kiváló köhögéscsillapító, de szívbetegek nem használhatják. Megfázás esetén igyuk, nagyon hatásos tea, illetve megelőzésképpen hetente egyszer ajánlott, többször nem. Mint általában a náthateák, a hárs is lázat csillapít, köhögést szüntet és izzaszt is. A teát csak forrázni kell, napi két-három csésze teát meginni, betakarózni és kiizzadni.

Kakukkfű

A kakukkfű nagyon hatékény különböző baktériumok és vírusok ellen, segíti a nyák felszakítását, oldja a hörgők görcsét. A vad kakukkfű teáját elősorban köhögés ellen használják, iható magában is, de sokkal hatásosabb útifűvel egy-egy arányban keverni. Napi egy-két csésze keveréket érdemes meginni. Ízesíteni akácmézzel lehet, sőt ajánlott is, hiszen ez is köhögéscsillapító hatású. A kakukkfű megelőzésre is kiváló, mindennapi fogyasztásra, teakeverékekben is helye van.

Kamilla

A kamillavirág gyulladáscsökkentőként és görcsoldóként hat, az egyik legősibb és legismertebb gyógynövény. Izzasztásra úgy érdemes használni, hogy forrón, ágyban fekve kortyolgatjuk és utána jól betakarózunk. A kamilla fertőtlenítő hatású is, megnyugtatja az egész szervezetet.

Martilapu

Ez a gyógynövény az emberiség egyik legrégebbi köhögés elleni gyógynövénye, Kínában 3000 évre visszamenőleg van írásos anyaga. Remek alapanyaga a különbző teakeverékeknek.

Menta

Baktériumölő, a náthás időszakban köhögés csillapítására is használható, ebből a szempontból leghatékonyabb a fodormenta.

Ökörfarkkóró

Kiváló hurutoldó, ezért minden köhögés elleni teának tartalmaznia kellene. Legfontosabb hatóanyaga a nyálka és a szaponin. Előbbi csökkenti a nyálkahártyák gyulladását, utóbbi pedig oldja a hörgőkben meggyűlt váladékot, ezzel megkönnyítve a felköhögését. A virágjából készített teát szűrőpapíron vagy sűrű szövésű vásznon kell átengedni, hogy a virágrészek ne kerüljenek a teába.

Tüdőfű

Teája a leghatásosabb légzőszervi megbetegedések elleni szer. Minden köhögés elleni teába érdemes tüdőfüvet tenni. Megelőző jelleggel is ajánlatos fogyasztani mindazoknak, akiknek érzékeny a torka, hamar begyullad és köhögésre hajlamos.

Útifű

A lándzsás útifűnek antibakteriális gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatása is van. A köhögés elleni küzdelemben elengedhetetlen, nyálkaoldó, köhögéscsillapító, baktériumölő képessége jelentős. Az útifűben található nyálkaanyagoknak ingercsillapító hatásuk van, a cserzőanyagok ősszehúzó, az iridoidok pedig baktériumgátló hatásúak. A száj és a torok nyálkahártyájának gyulladásakor érdemes a teával öblögetni és gargalizálni.

Ajánlások megfázás, köhögés, influenza esetén

A torokfájás kezdetekor érdemes azonnal torokfertőtlenítő teát inni, erre a legjobb a lándzsás útifű és a kakukkfű keverékéből készült tea (1-1 arányban). Ugyanerre a célra szolgál a zsálya és az apróbojtorján 1-1 arányú keveréke is. Ezekből a teákból napi egy litert is meg lehet inni. Érdemes az elfogyasztásuk előtt gargalizálni egy párszor, jó mélyen, hátrahajolva, hogy az egész torkot érje a tea, és csak utána lenyelni.

Megfázásoknál a legjobb gyógynövény a hársfa és a bodzavirág, lázat csökkentenek, izzasztanak, köhögést csillapítanak, napi több csésze fogyasztható mindkettőből, akár felváltva is. Köhögésnél két rész martilapu, két rész kakukkfű, két rész pemetefű, egy rész útifű hozzáadásával érdemes keveréket készíteni, és ebből este lefekvés előtt, langyosan meginni egy csészével. Influenzánál eredményesen lehet használni a martilaput. 6 rész bodzavirág vagy hársfavirág mellé 2 rész martilapu és 2 rész ökörfarkkóró-virág kerüljön, ezt a teát influenza esetén forrón, ágyban fekve kell meginni, naponta 3-4 csészével, addig, amíg el nem múlik az influenza.

Gyuri bácsi nagyanyjától örökölt egy krónikus hörgőgyulladásra és asztmára való teakeverék-receptet: 2 rész bodzavirág, 2 rész szederlevél, 1 rész tarackbúza, 2 rész kakukkfű, 1 rész boróka, 1 rész hárfavirág, 2 rész lándzsás útifű, 1 rész édeskömény, 2 rész papsajt, 2 rész martilapu, 1 rész körömvirág, 1 rész cickafark, 1 rész feketenadálytő-levél, 1 rész orvosi veronika.

Csontritkulás és a helyes táplálkozás

A csontritkulás megelőzésében legalább akkora szerepe van a testmozgásnak, mint a helyes táplálkozásnak. A helyes tápanyagbevitelnek azonban döntő jelentősége van. Napjainkban jóval kevesebb hasznos tápanyag jut be az emberi szervezetbe, mint a korábbi időkben. Élelmiszereink egy része „hiányos”, elvesztette létfontosságú összetevői egy részét. A fehér liszt és a finomított cukor az egész szervezet, ezen belül a csontok fő ellensége is.

Jelen írás a csontosodási folyamatokat elősegítő anyagokról, vitaminokról,szól. A hasznos élelmiszerek legfőbb jó tulajdonsága, hogy a csontokra gyakorolt hatásuk mellett számos más egészségvédő mechanizmus kötődik hozzájuk. A lista szerencsére igen hosszú, élén a teljes kiőrlésű gabonák, a búza, a zab és a tönköly állnak, a szezámmag, napraforgó- és lenmag, az olajos magvak és számos zöldség tartozik a legszűkebb körbe.

Íme néhány a teljesség igénye nélkül..

Kalcium

A csontanyagcserében nem maga az építőanyag (a kalcium), hanem annak beépítési, beépülési hatékonysága a döntő. Legfontosabb kalciumforrásaink közé azok az élelmiszerek sorolhatók, amelyek a legjobb arányban hordozzák a csontépítő anyagokat. Fő lelőhelyei: szezámmag, diófélék, mák, olajos magvak, teljes kiőrlésű búzaliszt, zabpehely, lencse.

K-vitamin

A véralvadási faktorok szintézise mellett az osteokalcin összetételében van jelentős szerepe, mely maga a mineralizáció, hogy milyen strukturált és szilárd a csontszövet. Fő lelőhelyei: brokkoli, káposzta, saláta, paraj, sötétzöld levelűek.

B6 vitamin

A csont- és porcképződés egyik segítője. Fő lelőhelyei: teljes kiőrlésű gabonák, száraz hüvelyesek, lencse, burgonya, sűrített paradicsom, banán, dió, mák, napraforgómag, gesztenye, élesztő.

Folsav

Megköti a káros homociszteint (A homocisztein magas szintje a vérbenfontos rizikófaktora a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának. Ez az anyagcsere-melléktermék a táplálékot alkotó fehérjék összetevőinek lebontásakor keletkezik. Ehhez szükség van folsavra, B6- és B12-vitaminra. Ha a folsav nem teszi ártalmatlanná a homociszteint, akkor ez felszaporodik a vérben, ez pedig oda vezethet, hogy az artériák beszűkülnek, és a vérfalak megkeményednek. A véráramlás az erekben akadályozottá válik, és a létfontosságú szervek – mint a szív vagy az agy – ellátása megtorpanhat.) Fő lelőhelyei: zöldségek, szárazbab, cékla, brokkoli, kelkáposzta, paraj, spárga, zöldbab, karfiol, dió, mogyoró, mandula, élesztő, gyümölcs, tojás (csak óvatosan).

C-vitamin

Segíti a fehérjeképződést. Napi ajánlott mennyisége 100-200 mg.

D vitamin

A kalcium és a foszfor felszívódását, szállítását szabályozza, közvetlen szerepe van a csontképződésben és immunvédő hatása is közismert. Fő lelőhelyei: napfény (a legfontosabb), tojás, hal, tej. Érdemes a nagyvárosokon kívül napfürdőzni, mert a szmog gátolja az UV sugarak hatékonyságát, melyek a bőrben lévő koleszterinből D3 vitamint vagy annak tárolható formáját, a 25-hidroxikalciferolt hoznak létre. A rendszeres, akár télen is végzett napfürdőzés jobb, mint az extra kalcium bevitel, sőt fokozza a jókedvet, erősíti az immunrendszert és javítja a vérkeringést is.

Magnézium

A csontba beépülő és ott elmeszesedő mészkristályok alakját befolyásolja. Fő lelőhelyei: teljes kiőrlésű gabonák, bab, lencse, csipkebogyó, banán, dió, mogyoró, mandula, napraforgómag, tökmag.

Mangán

A csontban lévő fehérjeszerű anyagok minőségét befolyásolja. Fő lelőhelyei: teljes kiőrlésű gabonák, búzacsíra, korpa, hüvelyesek, dió, mogyoró, szamóca, málna, ribiszke.

Réz és cink

Mindkettő fontos a csontvesztés ellen. Fő lelőhelyei: zabpehely, búzacsíra, hüvelyesek, petrezselyem zöldje, sütőtök, zöldborsó, olajos magvak.

Bór

Hormonális szabályozó hatású. Fő lelőhelyei: gyümölcsök, zöldségek, diófélék.

Stroncium

A csontépítésben van fontos szerepe. Fő lelőhelyei: növényi magvak.

Szelén és króm

Az előbbi a szövetek stabilizációjában az utóbbi pedig a vércukor szintjének szabályozásában játszik fontos szerepet. Fő lelőhelyei: hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák.

Fitoösztrogének

Az ösztrogénszint szabályozásában van szerepe. Fő lelőhelyei: teljes kiőrlésű gabonák, len.

Mit fogyasszunk csontjaink védelmében?

A csontépülést leginkább a teljes kiőrlésű, finomítatlan növényi táplálékok biztosítják, nyersen vagy kíméletes konyhatechnológiával elkészítve.

Milyen ételeket kerüljünk?

Túlzott mennyiségű fehérjéket, állati eredetűeket, foszfort (kóla), koffeint (tea, kávé, kakaó), alkoholt, dohányzást, tejet, sajtot, fehér lisztet, finomított cukrot, zsírokat. Ezek fogyasztása mind- mind csontveszteséghez vezethet.

Mi a fontos az étrenden túl?

A rendszeres testmozgás, a napfény, az oxigén-ellátás és a lelki egyensúly.

Házi orvosság

Kurkuma + méz

Ha nagyon gonosz lennék, akkor most azt mondhatnám, hogy ez a recept megfázáskor gyógyhatású, azonban ettől sokkal többre képes. Ez egy igazi gyógyital! Fölösleges felsorolnom, hogy mi mindenre jó, hiszen, akkor oldalakat kellene végig olvasnod.

A lényeg: ha valami betegséged van, vagy nincs, de szeretnél szuper-egészséges maradni, akkor készíts naponta 1 italt a lenti recept alapján, fogyaszd rendszeresen, és csak figyelj 🙂

Annyira hatásos, hogy még a daganatos megbetegedések ellen is bevetheted!

A kurkuma és a gyömbér immár tudományosan alátámasztva szó szerint pusztítja a rákos sejteket. A citrom lúgosító hatású, amit a rákos sejtek szintén nem bírnak. A méz pedig nagyon erős gyulladáscsökkentő, és rengeteg vitamint tartalmaz. Nem is kell ennél több.

Házi orvosság készítése

Hozzávalók:

1 dl méz

2 teáskanál őrölt kurkuma

1 citrom

3 cm friss gyömbér

2 liter víz

Elkészítés:

A mézet és a kurkumát egy habverővel jól összekeverjük, és egy üvegbe téve tárolhatjuk. Ha a pasztát forró, de nem forrásban lévő vízhez keverjük és citrommal, frissen reszelt gyömbérrel ízesítjük. De a mézes, kurkumás pasztát akár keverhetjük joghurthoz is. A vállalkozó szelleműek fokhagymával is keverhetik. 1 gerezd fokhagyma / 2 dl.

Kellemes íze van és megvéd a betegségektől! Fogyaszd egészséggel!